درباره دپارتمان

همزمان با پیشرفت سریع علم و فن‏آوری و پیچیدگی روز افزون آن ها، مقیــاس تولیــد و خدمات آن چنــــــان گستــــرش یافتـه که رشته‏‌های سنتی مهندسی، پاسخگوی مسائل و نیازهای سازمان هـا و واحدهای صنعتی نیستند. برای جبران این کمبودها، از تلفیق رشته‌‏های گوناگون مدیریت، اقتصاد و حوزه های مختلف در علوم مهنـدسی، تخصص « مهندسی صنایع» به وجود آمده است .
مهندسی صنایع، یک زمینه علمی و تخصصی بین رشته ای است که طیف گسترده‌ای از دانش‌ها و مهارت‌ها را شامل می شود و لازمه طراحی و بهبود فرآیندها در یک سازمان و یا واحد صنعتی می باشد. فردی که در حوزه مهندسی صنایع آموزش های تخصصی لازم را می بیند این توانایی را کسب می کند که بتواند فرایند ها و روش های کاری را به گونه ای طراحی و اصلاح کند که در جهت رسیدن به هدف، از منابع اصلی سازمان اعم از منابع مالی، مواد اولیه، منابع انسانی، دارایی های فیزیکی، زمان و ….. به صورت بهینه استفاده نماید.
بنابراین به صورت خلاصه می توان گفت:
” یک مهندس صنایع به دنبال یافتن بهترین راهکار برای تولید محصول و ارایه خدمت با کیفیت و کمیت بالاتر بوده و برای استفاده بهینه از منابع و عوامل تولید و حل علمی و تخصصی مسائل سازمان و یا واحد صنعتی و خدماتی نظریه پردازی می کند.”

حوزه های تخصصی مختلف و پرکاربردی که یک مهندس صنایع می تواند از طریق طی دوره های آموزشی و مهارتی، در یک سازمان یا واحد صنعتی بهبود ایجاد کند :
● مدیریت تولید و عملیات
● بهینه سازی سیستم و بهره وری
● مدیریت و مهندسی کیفیت
● لجستیک و زنجیره تأمین
● سیستم های اطلاعات مدیریت
● تجزیه و تحلیل داده ها و علم داده

سوابق علمی و اجرایی :

  • مدیر اجرایی در دپارتمان های برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی در سازمان ها و شرکت های مختلف
  • مجری طرح های پژوهشی متعدد با همکاری سازمان ها و بخش های مختلف صنعتی
  • مؤلف کتب متعدد در زمینه های صنعتی، اقتصادی و تجزیه و تحلیل بازار
  • همکاری با دانشگاه ها و مراکز آموزشی متعدد در تعریف رشته های مرتبط با مهندسی صنایع و تدریس حوزه های مختلف مهندسی صنایع در مراکز آموزش عالی
دکتر سروش بشروئی شرق

آقای دکتر سروش بشروئی شرق

مدیر دپارتمان مهندسی صنایع

دوره های عالی دپارتمان

دوره های تخصصی دپارتمان